Social Icons

Social Connect

Foundation News
April 22, 2014

35th College Television Awards Winners Honored

Recognizing excellence in college student-produced video, digital and film work

The Television Academy Foundation announced the 35th College Television Awards winners on Wednesday, April 23, 2014 at the Leonard H. Goldenson Theatre. Presented by a number of celebrities and entertainment influencers, awards were conferred to students who demonstrated excellence in entertainment content production. One of the Foundation's seminal programs, the College Television Awards is a national competition in the tradition of the Emmy Awards that provides undergraduate and graduate students the opportunity to submit and showcase their work in front of industry leaders and professionals.

More than 1,100 students participated in the competition from 500 schools across the United States, including American University; Brigham Young University; Carnegie Mellon University; College of Motion Picture Art; Florida State University; Ithaca College; University of Pennsylvania and many others.

The awards gala, which was hosted by Playing House's Lennon Parham and Jessica St. Clair, was attended by numerous celebrities including Key & Peele's Keegan-Michael Key and Jordan Peele, The New Girl's Max Greenfield, White Collar's Matt Bomer, Scandal's Darby Stanchfield, Revenge's Nick Wechsler and many more.

Additional awards were presented at the gala, including the Mister Rogers Memorial Scholarship, Loreen Arbus Focus on Disability Scholarship and SUBWAY FRESH ARTIST™ Award.

MTV's Peabody and Emmy Award-winning 24-hour college network, mtvU returned for their eighth year serving as the online media partner hosting online submissions and judging. Vimeo joined mtvU for the second year as a video partner for the College Television Awards, and students and judges used the platform for uploading and viewing submissions.

Previous College Television Award winners have gone on to achieve notable success in the industry, some even winning Primetime Emmy Awards. The full list of this year's winners is presented below.


ALTERNATIVE

1st Place
Jack Carpenter - Lake Night With Jack Carpenter - Champlain College

2nd Place
Joe Bruno, Lauren Cook, Katie Maraghy - ELN Morning - Elon University

ANIMATION

1st Place
Daniel Clark - Owned - Brigham Young University

2nd Place
Emily Buchanan, Esther Parobek, Huen Sin Yung - Runaway - Ringling College of Art and Design

3rd Place
Munkhtsetseg Nandigjav, Prasad Narse - I M Possible - Savannah College of Art and Design

BRICKER HUMANITARIAN AWARD

Deia Schlosberg - Backyard - Montana State University

CHILDREN'S PROGRAM

1st Place
Hyungjik Lee - Lemonopolis - Florida State University College of Motion Picture Arts

2nd Place
Khadif Sanders - Monster - Florida State University College of Motion Picture Arts

3rd Place
Nestor Bustamante - To The Moon - Florida State University College of Motion Picture Arts

COMEDY

1st Place
Emily Ferenbach, Alan Miller - In Passing - USC School of Cinematic Arts

2nd Place
Peter Stephen Davis - Death Has a Son - Florida State University College of Motion Picture Arts

3rd Place
John Francis - Three's a Crowd - Florida State University College of Motion Picture Arts

COMMERCIAL

1st Place
Greta Kählitz - San Pellegrino-Natural - Art Center College of Design

2nd Place
Daniel Sae Hoon Chang, Jae Yong Park - Veronica's Voice: Flier - Art Center College of Design

DIRECTING AWARD

Shubhashish Bhutiani - Kush - School of Visual Arts

DOCUMENTARY

1st Place
Deia Schlosberg - Backyard - Montana State University

2nd Place
Sana Haq - The Other Army - Wake Forest University

3rd Place
Joseph Ligo - The Unfortunate History of the AMC Pacer - Westminster College

DRAMA

1st Place
Shubhashish Bhutiani - Kush - School of Visual Arts

2nd Place
Alejandro Torroja - Young Americans - American Film Institute

3rd Place
Steven Snyder - The Bright Side - Chapman University

LOREEN ARBUS FOCUS ON DISABILITY SCHOLARSHIP

Kristin Leffler - Following Flame - Ithaca College

MAGAZINE

1st Place
Marcus Odom, Matt Sloan - alt.news 26:46 #1504 - Southern Illinois University – Carbondale

2nd Place
Tiara Chiaramonte, Kaysie Ellingson, Tallie Johnson, Grace Lim, Shweta Saraswat - Impact Episode 72 - University of Southern California

3rd Place
Ethan Abraham, Klint Pittser, Zach Reed - Take a Look Tacoma - Bates Technical College

MISTER ROGERS SCHOLARSHIP

Kristian Higgins - Mister Rogers Scholarship Recipient - Development - American University

Cathy Tran - Mister Rogers Scholarship Recipient - New Media - University of California, Irvine

Nesra Yannier - Mister Rogers Scholarship Recipient - New Media – Grable Foundation, Carnegie Mellon University

Debora Lui - Mister Rogers Scholarship Recipient - Research - University of Pennsylvania

MUSIC – BEST USE

Richard Williams - Chasm - Brigham Young University

MUSIC – BEST COMPOSITION

Alexander Thomas - The Mutable Life of Oscar Clark - Northern Arizona University

NEWSCAST

1st Place
Michael Gomez, Nickesha Johnson, Anthony Tart - Brooklyn College News Show 1 - Brooklyn College

2nd Place
Madison Way - Sports Xtra: November 25, 2013 - University of North Carolina at Chapel Hill

3rd Place
Shauna Mackey - WUFT NEWS First at Five - University of Florida

SERIES

1st Place
Michael Busza, Jen Parmer, Jaime Sweet - One of the Guys - Temple University

2nd Place
Samantha Schoen - The Val and Parker Project - Syracuse University

3rd Place
Darian Herrington - 99 - Syracuse University

SUBWAY FRESH ARTIST™

Aaron Davis - The Sandwich - Oxnard Community College


Watch the replay of the event and clips from the Thank You Cam at TelevisionAcademy.com/CTA
!

Add Your Comment

Must See

Watch Emmy Nominees and Vote Now

Visit the Viewing Platform to watch Emmy-nominated programs and performances.
Awards-Round voting is open through Monday, August 28.

 

Win a Trip to the Emmys!

Enter for a chance to win the experience of a lifetime!

Infographic: How an Emmy Is Won

The mysteries of the Emmy process revealed!