Social Icons

Social Connect

STAR TREK: THE NEXT GENERATION

  • SYN

Awards & Nominations

AWARDS & NOMINATIONS

17 Wins58 Nominations

Outstanding Drama Series - 1994

  • Nominee
  • SYN

    RICK BERMAN, Executive Producer; BRANNON BRAGA, Co-Producer; MERRI HOWARD, Line Producer; PETER LAURITSON, Producer; DAVID LIVINGSTON, Supervising Producer; RONALD D. MOORE, Producer; WENDY NEUSS, Co-Producer; MICHAEL PILLER, Executive Producer; JERI TAYLOR, Executive Producer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION FOR A series - 1994

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN FOR A series - 1994

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN EDITING FOR A series - single-camera production - 1994

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A series - 1994

  • Nominee
  • SYN

    LAURA CONNOLLY, Key Hairstylist; CAROLYN ELIAS, Key Hairstylist; SUSAN MAUST, Key Hairstylist; PATTY MILLER, Key Hairstylist; DON SHELDON, Key Hairstylist; JOY ZAPATA, Hair Designer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1994

  • Nominee
  • SYN

    HANK EDDS, Key Makeup Artist; KEVIN HANEY, Key Makeup Artist; JUNE HAYMORE, Key Makeup Artist; TINA KALLIONGIS, Key Makeup Artist; MICHAEL KEY, Key Makeup Artist; GIL MOSKO, Key Makeup Artist; DAVE QUASCHNICK, Key Makeup Artist; MICHAEL SMITHSON, Key Makeup Artist; MICHAEL G. WESTMORE, Makeup Supervisor & Designer; DEBBIE ZOLLER, Key Makeup Artist

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN MUSIC COMPOSITION for a series (dramatic underscore) - 1994

OUTSTANDING individual achievement in SOUND EDITING FOR A SERIES - 1994

  • Nominee
  • SYN

    RUTH ADELMAN, Dialogue Editor; JEFF GERSH, Sound Editor; MACE J. MATIOSIAN, Supervising Sound Editor; MIGUEL RIVERA, Dialogue Editor; GERRY SACKMAN, Music Editor; MASANOBU "TOMI" TOMITA, Sound Effects Editor; JERRY TRENT, Foley Artist; AUDREY TRENT, Foley Artist; GUY TSUJIMOTO, Sound Effects Editor

OUTSTANDING Individual achievement in SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1994

  • Winner
  • SYN

    ALAN BERNARD, Production Mixer; DOUGLAS DAVEY, Effects Re-Recorder Mixer; CHRIS HAIRE, Dialogue Re-Recording Mixer; RICHARD MORRISON, Re-Recording Mixer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN special visual effects - 1994

  • Winner
  • SYN

    Michael Backauskas, Visual Effects Coordinator; Dan Curry, Visual Effects Producer; Adam Howard, Visual Effects Animation; Erik Nash, Motion Control Camera Operator; Scott Rader, Compositing Animator; David Stipes, Visual Effects Supervisor

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN FOR A series - 1993

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A series - 1993

  • Winner
  • SYN

    Laura Connolly, Hairstylist; Patty Miller, Hairstylist; Candy Neal, Hairstylist; Josee Normand, Hairstylist; Richard Sabre, Hairstylist; Julia Walker, Hairstylist; Joy Zapata, Hair Designer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1993

  • Nominee
  • SYN

    DOUG DREXLER, Makeup Artist; JUNE ABSTON HAYMORE, Makeup Artist; GERALD QUIST, Makeup Artist; JILL ROCKOW, Makeup Artist; KAREN J. WESTERFIELD, Makeup Artist; MICHAEL G. WESTMORE, Makeup Designer and Supervisor

OUTSTANDING individual achievement in SOUND EDITING FOR A SERIES - 1993

  • Nominee
  • SYN

    JEFF GERSH, Sound Editor; MIGUEL RIVERA, Sound Editor; GERRY SACKMAN, Music Editor; MASANOBU TOMITA, Sound Editor; GUY TSUJIMOTO, Sound Editor; WILLIAM WISTROM, Supervising Sound Editor; JAMES WOLVINGTON, Supervising Sound Editor; DAN YALE, Sound Editor

OUTSTANDING Individual achievement in SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1993

  • Winner
  • SYN

    ALAN BERNARD, Production Mixer; DOUG DAVEY, Re-Recording Mixer-Effects; CHRISTOPHER HAIRE, Re-Recording Mixer; RICHARD MORRISON, Re-Recording Mixer-Music

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION FOR A series - 1992

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN FOR A series - 1992

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A series - 1992

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1992

  • Winner
  • SYN

    KENNETH DIAZ, Make-Up Artist; JUNE HAYMORE, Make-Up Artist; TANIA MCCOMAS, Make-Up Artist; GERALD QUIST, Make-Up Artist; ROBERT SCRIBNER, Make-Up Artist; RICHARD SNELL, Make-Up Artist; RON WALTERS, Make-Up Artist; KAREN J. WESTERFIELD, Make-Up Artist; MICHAEL G. WESTMORE, Make-Up Supervisor & Designer

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN MUSIC COMPOSITION for a series (dramatic underscore) - 1992

OUTSTANDING individual achievement in SOUND EDITING FOR A SERIES - 1992

  • Nominee
  • SYN

    WILSON DYER, Sound Editor; GERRY SACKMAN, Music Editor; TOMI TOMITA, Sound Editor; WILLIAM WISTROM, Supervising Sound Editor; JAMES WOLVINGTON, Sound Editor; DAN YALE, Sound Editor

OUTSTANDING Individual achievement in SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1992

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN special visual effects - 1992

  • Winner
  • SYN

    DAN CURRY, Visual Effects Supervisor; SYD DUTTON, Matte Artist; ADAM HOWARD, Visual Effects Animator; DON LEE, Visual Effects Editor; RONALD B. MOORE, Visual Effects Coordinator; ERIK NASH, Motion Control Photograohy; PETER STERNLICHT, Visual Effects Editor; ROBERT STROMBERG, Matte Artist; DAVID TAKEMURA, Visual Effects Associate

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN special visual effects - 1992

  • Winner
  • SYN

    PAT CLANCEY, Visual Effects Compositor; DENNIS HOERTER, Motion Control Technician; ADAM HOWARD, Animation Supervisor; ADRIAN HURLEY, Motion Control Operator; GARY HUTZEL, Visual Effects Coordinator; DON LEE, Visual Effects Editor; ROBERT LEGATO, Visual Effects Supervisor; DAVID TAKEMURA, Visual Effects Associate

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1991

  • Nominee
  • SYN

    EDWARD FRENCH, Makeup Artist; JUNE ABSTON HAYMORE, Makeup Artist; GIL MOSKO, Makeup Artist; GERALD QUIST, Makeup Artist; JILL ROCKOW, Makeup Artist; MICHAEL G. WESTMORE, Makeup Supervisor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1991

  • Nominee
  • SYN

    JUNE ABSTON HAYMORE, Makeup Artist; MICHAEL MILLS, Makeup Artist; GERALD QUIST, Makeup Artist; MICHAEL G. WESTMORE, Makeup Creator and Supervisor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (dramatic underscore) - 1991

outstanding achievement in SPECIAL VISUAL EFFECTS - 1991

  • Nominee
  • SYN

    SYD DUTTON, Matte Artist; DON GREENBERG, Visual Effects Editor; GARY HUTZEL, Visual Effects Coordinator; DON LEE, Blue Screen Compositing; ROBERT LEGATO, Visual Effects Supervisor; ERIK NASH, Motion Control Camreaperson; MICHAEL OKUDA, Graphics Designer; STEVE PRICE, Visual Effects Animation Designer; ROBERT STROMBERG, Matte Artist; DAVID TAKEMURA, Visual Effects Associate; BILL TAYLOR, Matte Cameraperson

outstanding achievement in SPECIAL VISUAL EFFECTS - 1991

  • Nominee
  • SYN

    PAT CLANCEY, Visual Effects Editor; SYD DUTTON, Matte Artist; GARY HUTZEL, Visual Effects Coordinator; DON LEE, Blue Screen Compositing; ROBERT LEGATO, Visual Effects Supervisor; ERIK NASH, Motion Control Cameraman; MICHAEL OKUDA, Visual Effects Graphics Designer; STEVE PRICE, Visual Effects Animation Designer; DAVID TAKEMURA, Visual Effects Associate; BILL TAYLOR, Matte Cameraperson

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A SERIES - 1991

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SERIES - 1991

OUTSTANDING COSTUME DESIGN FOR A SERIES - 1991

Outstanding Sound Editing For A Series - 1991

  • Winner
  • SYN

    WILSON DYER, Sound Editor; MACE MATIOSIAN, Sound Editor; GERRY SACKMAN, Supervising Music Editor; MASANOBU "TOMI" TOMITA, Sound Editor; WILLIAM WISTROM, Supervising Editor/Supervising ADR Editor; JAMES WOLVINGTON, Sound Editor; DAN YALE, Sound Editor

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1991

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A SERIES - 1990

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1990

  • Nominee
  • SYN

    John Caglione; Douglas Drexler, Makeup Artist; Hank Edds, Makeup Artist; June Abston Haymore, Makeup Artist; Gerald Quist, Makeup Artist; Ron Walters, Makeup Artist; Michael G. Westmore, Makeup Artist

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (dramatic underscore) - 1990

outstanding achievement in SPECIAL VISUAL EFFECTS - 1990

  • Nominee
  • SYN

    Dan Curry, Visual Effects Supervisor; Don Lee, Visual Effects Editor; Ron Moore, Visual Effects Coordinator; Peter Moyer, Visual Effects Editor; Steve Price, Harry Artist

outstanding achievement in SPECIAL VISUAL EFFECTS - 1990

  • Nominee
  • SYN

    Don Greenberg, Visual Effects Editor; Gary Hutzel, Visual Effects Coordinator; Don Lee, Visual Effects Editor; Robert Legato, Visual Effects Supervisor; Erik Nash, Motion Control Supervisor; Michael Okuda, Graphic Designer; Steve Price, Visual Effects Animator

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A SERIES - 1990

OUTSTANDING EDITING FOR A SERIES (single camera production) - 1990

Outstanding Sound Editing For A Series - 1990

  • Winner
  • SYN

    Wilson Dyer, Sound Editor; Rick Freeman, Sound Editor; Mace Matiosian, Sound Editor; Gerry Sackman, Supervising Music Editor; William Wistrom, Supervising Sound Editor; James Wolvington, Sound Editor

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1990

  • Nominee
  • SYN

    Alan Bernard, Production Mixer; Doug Davey, Re-Recording Mixer; Chris Haire, Re-Recording Mixer; Richard Morrison, Re-Recording Mixer

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A SERIES - 1989

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1989

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (dramatic underscore) - 1989

outstanding achievement in SPECIAL VISUAL EFFECTS - 1989

  • Nominee
  • SYN

    Dan Curry, Visual Effects Supervisor; Ron Moore, Visual Effects Coordinator; Peter Moyer, Visual Effects Editor; Steve Price, Visual Effects Animator

OUTSTANDING ART DIRECTION FOR A SERIES - 1989

OUTSTANDING COSTUME DESIGN FOR A SERIES - 1989

Outstanding Sound Editing For A Series - 1989

  • Winner
  • SYN

    Wilson Dyer, Sound Editor; Mace Matiosian, Sound Editor; Gerry Sackman, Supervising Music Editor; Guy Tsujimoto, Sound Editor; William Wistrom, Supervising Sound and ADR Editor; James Wolvington, Sound Editor

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1989

  • Winner
  • SYN

    Alan Bernard, Sound Mixer; Doug Davey, Re-Recording Mixer; Chris Haire, Re-Recording Mixer; Richard Morrison, Re-Recording Mixer

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A SERIES - 1988

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1988

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A SERIES - 1988

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SERIES - 1988

OUTSTANDING COSTUME DESIGN FOR A SERIES - 1988

Outstanding Sound Editing For A Series - 1988

  • Winner
  • SYN

    Keith Bilderbeck, Sound Editor; Wilson Dyer, Sound Editor; Mace Matiosian, Sound Editor; Mace Matiosian, Supervising ADR Editor; Gerry Sackman, Supervising Music Editor; William Wistrom, Supervising Sound Editor; James Wolvington, Sound Editor

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES - 1988