Social Icons

Social Connect

2016 College Television Awards Winners

ANIMATION

1st Place
Thaddaeus Andreades
Elizabeth Ku-Herrero
Nicholas Manfredi
Marie Raoult
Taking The Plunge
School of Visual Arts

2nd Place
Carla Lutz
Alli Norman
On The Same Page
Ringling College of Art + Design

3rd Place
Christopher Bringhurst
The Ghost Next Door
Utah Valley University

BRICKER HUMANITARIAN AWARD (Special Juried Award)

Jon Milano
Christopher Naughton
Straw Dolls
Chapman University

CHILDREN'S PROGRAM

1st Place
Erica Chan
Isa and the Frog Prince
Florida State University

2nd Place
Jeffrey Englert
Colin Laviola
Cold Winters Night
Chapman University

3rd Place
Annie Chapin
Andrew Evers
Sky Stone
Operation Divorce
Chapman University

COMEDY

1st Place
Justin Garcia
Raquel M. Sangalang
Terrance
Regent University

2nd Place
Jerome Compton
Laura Falcone
Joseph Picozzi
I WANT TO BEAT UP CLARK PETERS
University of Miami

3rd Place
Eric Camacho
Beecher Reuning
A Pointless Pencil
Regent University

COMMERCIAL

1st Place
Ahad Mahmood
Graham Raubvogel
Bacardi, The Original Mojito
New York University

2nd Place
Albert Dantzer
Tyce Hoskins
Crosby Ignasher
Tide to-go Commercial
Savannah College of Art and Design

3rd Place
Josh Herzog
Carpentry in Motion
New York University

DIRECTING AWARD (Special Juried Award)

Matthew Gentile
Frontman
American Film Institute

DOCUMENTARY

1st Place
Kristina League
Derek Loucks
Filthy Dreamers
University of Central Florida

2nd Place
Ceylan Carhoglu
Nicole Jordan-Webber
Gardeners of the Forest
Chapman University

3rd Place
Daniel Brown
Isabella Szabolcs
Colombia's Ride of Death
Northwestern University

DRAMA

1st Place
Jon Milano
Christopher Naughton
Straw Dolls
Chapman University

2nd Place
Alexandra Dew
Frontman
American Film Institute

3rd Place
Sahirr Sethhi
Zoya
University of California, Los Angeles

LOREEN ARBUS FOCUS ON DISABILITY SCHOLARSHIP

Missy Hauser
Skyler Stearns
Guide
Chapman University

MAGAZINE

1st Place
Ryan Kathleen Greene
"30 Minutes Elon" Season Five Episode One
Elon University

2nd Place
Marielena Balouris
Amy Simpson
Megan Swiatkowski
Centre County Report in Hong Kong
Pennsylvania State University

3rd Place
Naeisha Rose
Marguerite Ward
Zach Wasser
219 West
City University of New York
Graduate School of Journalism

MISTER ROGERS MEMORIAL SCHOLARSHIP

Sylvia Rusnak
Research
Georgetown University

MUSIC - COMPOSITION

Jordan Kamalu
Papá
Brigham Young University

NEWSCAST

1st Place
Taylor Bisacky
Gabrielle Chappel
Ryan McManus
Centre County Report: November 20, 2015
Pennsylvania State University

2nd Place
Tien Bischoff
Nicole Fox
Cronkite News
Arizona State University
 
SERIES - SCRIPTED

1st Place
Anthony Abaci
Playhouse of Cards
Chapman University

2nd Place
Amanda Domuracki
Andrew Fewsmith
Wesley Palmer
Paper Trail (Season 2)
Boston University

3rd Place
Neda Davarpanah
Jen Enfield-Kane
Noah Suarez-Sikes
Amy Suto
CON: Season One
University of Southern California

SERIES - UNSCRIPTED

1st Place
Jenna Harner
Mike Kaminskas
Jonah Restuccio
Amy Stiefel
Hold That Thought
Ithaca College

2nd Place
Eugene Simonov
Words of Hope
Washington Adventist University

3rd Place
Tanai Milgram
Kelbin Ramirez
OutintheVille
University of Florida

VARIETY

1st Place
Chase Chambers
Deaf Code
University of Tulsa

2nd Place
Greg Bruce
Jose Contreras
Sutton Raphael
Tevin Tavares
Larryn Zeigler
Numb in America
University of Oregon

3rd Place
Julius Damenz
Infinite
Lindenwood University

Watch the replay of the event and clips from the Thank You Cam at TelevisionAcademy.com/CTA !