Social Icons

Social Connect

Alias

  • ABC

Awards & Nominations

AWARDS & NOMINATIONS

4 Wins36 Nominations

Outstanding Hairstyling For A Series - 2006

  • Nominee
  • ABC

    Shimmy Osman, Hairstylist; Katherine Rees, Key Hairstylist; Michael Reitz, Head Hairstylist

Outstanding Stunt Coordination - 2006

  • Nominee
  • ABC

    Shauna Duggins, Stunt Coordinator

Outstanding Costumes For A Series - 2005

  • Nominee
  • ABC

    Laura Goldsmith, Costume Designer; Leslie E. Herman, Costume Supervisor; Christine Orth, Costume Supervisor

Outstanding Hairstyling For A Series - 2005

  • Nominee
  • ABC

    Katherine Rees, Key Hairstylist; Michael Reitz, Dept. Head Hairstylist

Outstanding Lead Actress In A Drama Series - 2005

Outstanding Stunt Coordination - 2005

  • Nominee
  • ABC

    Jeff Habberstad, Stunt Coordinator

Outstanding Art Direction For A Single-Camera Series - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Scott Chambliss, Production Designer; Cecele DeStefano, Art Director; Karen Manthey, Set Decorator

Outstanding Cinematography For A Single-camera Series - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Donald Thorin, Jr., Director of Photography

Outstanding Hairstyling For A Series - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Karen Bartek, Key Hairstylist; Grace Hernandez, Hairstylist; Michael Reitz, Department Head Hairstylist; Julie Woods, Hairstylist

Outstanding Lead Actress In A Drama Series - 2004

Outstanding Single-Camera Sound Mixing For A Series - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Robert Appere, Re-Recording Mixer; Douglas Axtel, Production Sound Mixer; Edward Carr III, Re-Recording Mixer

Outstanding Sound Editing For A Series - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Mark Allen, M.P.S.E., Sound Editor; Pat Cabral, Foley Artist; Stephen M. Davis, Music Editor; Thomas E. de Gorter, M.P.S.E., Supervising Sound Editor; Cynthia Merril, Foley Artist; Christopher Reeves, M.P.S.E., Sound Editor

Outstanding Stunt Coordination - 2004

  • Nominee
  • ABC

    Jeff Habberstad, Stunt Coordinator

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series - 2004

Outstanding Art Direction For A Single-Camera Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Scott Chambliss, Production Designer; Cecele De Stefano, Art Director; Karen Manthey, Set Decorator

Outstanding Cinematography For A Single-camera Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Michael Bonvillain, Director of Photography

Outstanding Costumes For A Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Laura Goldsmith, Costume Designer; Wendy Greiner, Costume Supervisor; Leslie Eve Herman, Costume Supervisor

Outstanding Hairstyling For A Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Karen Bartek, Hair Stylist; Michael P. Reitz, Hair Stylist

Outstanding Lead Actress In A Drama Series - 2003

Outstanding Makeup For A Series (non-prosthetic) - 2003

  • Winner
  • ABC

    Diana Brown, Key Makeup; Angela Nogaro, Makeup Dept. Head; Kaori Turner, Makeup Artist

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Maryann Brandon, A.C.E., Editor

Outstanding Sound Editing For A Series - 2003

  • Nominee
  • ABC

    Mark Allen, Sound Editor; Zane Bruce, Foley Artist; Stephen Davis, Music Editor; Thomas E. deGorter, M.P.S.E., Supervising Sound Editor; Jay Keiser, Sound Editor; Chris Reeves, M.P. S.E., Sound Editor; Joseph Sabella, Foley Artist

Outstanding Stunt Coordination - 2003

  • Winner
  • ABC

    Jeff Habberstad, Stunt Coordinator

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series - 2003

Outstanding Supporting Actress In A Drama Series - 2003

Outstanding Art Direction For A Single-Camera Series - 2002

  • Winner
  • ABC

    Scott Chambliss, Production Designer; Cecele De Stefano, Art Director; Karen Manthey, Set Decorator

Outstanding Casting For A Drama Series - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Janet Gilmore, C.S.A., Original Casting by; Megan McConnell, C.S.A., Original Casting by; April Webster, C.S.A., Casting by

Outstanding Cinematography For A Single-camera Series - 2002

  • Winner
  • ABC

    Michael Bonvillain, Director of Photography

Outstanding Costumes For A Series - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Anne Hartley, Costume Supervisor; Linda Serijan-Fasmer, Costume Desinger

Outstanding Hairstyling For A Series - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Karen Bartek, Hair Dresser; Michael Reitz, Hairstylist

Outstanding Lead Actress In A Drama Series - 2002

Outstanding Makeup For A Series (non-prosthetic) - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Diana Brown, Key Makeup Artist; Angela Nogaro, Makeup Department Head

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A SERIES - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Mary Jo Markey, A.C.E., Editor

Outstanding Stunt Coordination - 2002

  • Nominee
  • ABC

    Jeff Habberstad, Stunt Coordinator

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series - 2002

Outstanding Writing for a Drama Series - 2002

  • Nominee
  • ABC

    J.J. Abrams, Writer