Social Icons

Social Connect

Cinematography Team

AWARDS & NOMINATIONS

10 Wins33 Nominations

Outstanding Cinematography for a Reality Program - 2017

  • Nominee
  • Contributors: Marc Bennett, James Boon, Paulo Castillo, Rodney Chauvin, Luke Cormack, Lee Doig, Russ Fill, Ben Gamble, Kevin Garrison, Ryan Godard, Derek Hoffmann, Matthias Hoffman, Toby Hogan, Efrain "Mofi" Laguna, Ian Miller, Jo Oosthuizen,
  • Survivor
  • CBS
  • MGM Television

Outstanding Cinematography for a Reality Program - 2017

  • Nominee
  • Paul Peddinghaus, Thomas Pretorius, Jeff Phillips, Louis Powell, Dirk Steyn, Peter Wery, Nico Nyoni, Erick Sarimento, David Arnold, Mark Hryma, Scott Duncan,
  • Survivor
  • CBS
  • MGM Television

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program - 2017

  • Nominee
  • Cinematography Team - The Team Emmy Award (in lieu of individual achievement eligibility) is given for recognition of large crews' combined achievement.,
  • Planet Earth II
  • BBC America
  • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program - 2017

  • Nominee
  • Contributors: John Aitchison, Rob Whitworth, Kevin Flay, Mark MacEwen, Gordon Buchanan, Gavin Thurston, Mateo Willis, Michael Kelem, Mark Smith, Sandesh Kadur,
  • Planet Earth II
  • BBC America
  • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program - 2017

  • Winner
  • Cinematography Team - The Team Emmy Award (in lieu of individual achievement eligibility) is given for recognition of large crews' combined achievement.,
  • Planet Earth II
  • BBC America
  • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program - 2017

  • Winner
  • Contributors: Mark MacEwen, Max Hug Williams, Jonathan Jones, Mateo Willis, Richard Wollocombe, Pete McCowen, Warwick Sloss, Paul Stewart, Derek Frankowski, John Shier, Tom Fitz,
  • Planet Earth II
  • BBC America
  • A BBC Studios Natural History Unit Production in co-production with BBC America

Outstanding Cinematography for a Reality Program - 2017

  • Nominee
  • Cinematography Team - The Team Emmy Award (in lieu of individual achievement eligibility) is given for recognition of large crews' combined achievement.,
  • Survivor
  • CBS
  • MGM Television

Outstanding Cinematography For A Reality Program - 2016

  • Winner
  • Cinematography Team: Mike Cheeseman, John-Thomas Griber, Simeon Houtman, Danny Day, Ben Mullin, Chris Multop,
  • Life Below Zero
  • National Geographic Channel
  • Adjacent Productions

Outstanding Cinematography For A Reality Program - 2016

  • Nominee
  • Cinematography Team: Peter Wery, Mark Hryma, David Arnold, Marc Bennett, James Boon, Paulo, Castillo, Luke Cormack, Lee Doig, Russ Fill, Ben Gamble, Kevin B. Garrison, Ryan Godard, Nathanial Havholm, Derek Hoffman, Matthias Hoffman, Toby Hogan, ,
  • Survivor
  • CBS
  • United Artist Media Group

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2015

  • Nominee
  • Cinematography Team,
  • Survivor
  • CBS
  • United Artists Media Group

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2013

  • Winner
  • Cinematography Team,
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2013

  • Nominee
  • Cinematography Team,
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2013

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2012

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2012

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • The Amazing Race
  • CBS
  • World Race Productions Inc.

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2012

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Whale Wars
  • Animal Planet
  • The Lizard Trading Company, LLC

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2012

  • Winner
  • Cinematography Team, i>
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2012

  • Winner
  • Cinematography Team,
  • Frozen Planet
  • Discovery Channel
  • A BBC / Discovery Channel / Antena 3 Television S.A. / ZDF / Skai / Open University Co-Production in association with Discovery Canada

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2012

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2011

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • The Amazing Race
  • CBS
  • World Race Productions Inc.

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2011

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2011

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Whale Wars
  • Animal Planet
  • The Lizard Trading Company, LLC

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2011

  • Winner
  • Cinematography Team, i>
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2010

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Whale Wars
  • Animal Planet
  • The Lizard Trading Company, LLC

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2010

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2010

  • Winner
  • Cinematography Team, i>
  • Life
  • Discovery Channel
  • A BBC/Discovery Channel/SKAI Co-Production in association with RTI Spa

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2010

  • Winner
  • Cinematography Team, i>
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2009

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2009

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2009

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Expedition Africa
  • HISTORY
  • Mark Burnett Productions for History

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2008

  • Winner
  • Cinematography Team, i>
  • Deadliest Catch
  • Discovery Channel
  • Original Productions, LLC, a FremantleMedia Company for the Discovery Channel

Outstanding Cinematography For Reality Programming - 2008

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Survivor
  • CBS
  • Mark Burnett Productions

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming - 2008

  • Nominee
  • Cinematography Team, i>
  • Ice Road Truckers
  • History Channel
  • Produced by Original Productions, LLC for History Channel, A&E Television Networks